1. detsember 2010

Kaks tantranaist ja nende raamatud

Miranda Shaw Passionate Enlightenement  ja  June Campbelli Traveller in Space kuuluvad kindlalt viimastel aastakümnetel tantrabudismist kirjutatud raamatute top-kümnesse. Mõlemad rõhutavad naisenergia, aga ka naisõpetajate olulist rolli tantrismis, tunnistades ometi, et suurelt jaolt räägivad nad sellest, mis kunagi oli, mille aga hilisem tiibeti mungaühiskond on tahaplaanile tõrjunud. Vähemasti nende endi olemasolu annab siiski tunnistust sellest, et naine võib olla tantra maailmas aktiivne.
Kui juba nimetatud sai, esitan siin ka oma kandidaadid vadzrajaanat tutvustava kirjanduse top-kümnesse. Kahele esimesele kohale paigutaksin Geshe Gelsang Gyatso raamatud, vastavalt Essence of Vajrayana ja Guide to Dakini Land, kolmandaks Keith Dowmani tõlke Yeshe Tsogyeli autobiograafiast  Sky Dancer, neljandaks tulekski Miranda Show Passionate Enlightenment, viienda, kuuenda ja seitsemandana  kolme tantra, Hevadzra tantra, Chakrasamvara tantra ja Guhyasamadja tantra kommenteeritud tõlked (viimane saksa keeles), kaheksandana Lama Yeshe Introduction to Tantra, üheksandana June Campbelli Traveller in Space ja kümnendana Sthepan Bayeri The Cult of Tara. Kõik need raamatud on vabad budistlikku tantrat käsitleva kirjanduse tavalistest hädadest, milleks on üldsõnalisus, tarbetu paljusõnalisus, salgamine ja hämamine. Pole ette näha, et ükski neist headest raamatutest võiks lähiajal eesti keeles ilmuda, parimaid väljavaateid selleks oleks vast Yeshe Tsogyeli elulool (on ka kirjandusteosena väga väärtuslik!) ja Laama Yeshe sissejuhatus tantrasse, viimane eelkõige oma lühiduse ja kergestimõistetavuse poolest. Kõigi kümne teose põhisisust olen püüdnud oma raamatutes eesti lugejale aimu anda, seepärast ei hakka neid siin lähemalt refereerima.  

Miranda Shaw on pärit metodisti perest Ohio väikelinnast, 14-aastaselt huvitus Ida religioonidest, pärast seda kui peretuttav oli andnud talle lugeda Bhagavat Gita.järgnes suur lugemine, aga ka isiklikud kontaktid; kaks ja pool aastat elas Shaw Indias ja Nepaalis. Praegu on ta professor Richmondi ülikoolis.

Craig Hamiltonile antud intervjuus räägib ta oma tantraalastest kogemustest kohati päris meeldiva avameelsusega: Seksuaalsus on inimloomuse väga tugev ja olemuslik aspekt. Tsölibaat on põgenemine selle eest; see töö, mis tuleks teha seksuaalenergiaga, lükatakse edasi järgmistesse eludesse. Tantristid usuvad, et valgustumiseks peab igaüks saama ühdnusse energiaga oma südames. Sinna on kogunenud paljude elude viha ja hirmud ja ainuüksi see energia, mis vallandub suguühtes, võib need kõik hajutada. Kuid see ei ole võimalik igasuguses suguühtes, selleks tuleb leida partner, kes on vastaval vaimsel tasemel.
Intervjuu pealkiri on muide üsna “lööv” : KÕIK, MIDA OLETE TAHTNUD TEADA TANTRAST, KUID POLE JULGENUD KÜSIDA.
Craig Hamilton:  Räägite oma raamatus õndsuse ja tühjuse ühtesulatamisest. Kas õndsus, mida silmas peate, on sama erootiline nauding, mida teavad ka kõik tavalised inimesed?
Miranda Shaw:  Tantra praktiseerija läheb naudingus edasi, järgib seda selle juurteni vaimu südamikus, mis kujutabki endast puhast õndsust. See õndsus ületab kaugelt kõik meelerõõmud, kuid siiski võib selleni jõuda meelte kaudu. Naudingus on kerge juhtuma, et klammerdume selle  külge ja jääme ikkagi meelerõõmude tasandile. Et seda ei juhtuks, liidetakse nauding mediteerimisega tühjuse üle.
Craig Hamilton: Okey. Niisiis intensiivne erootiline nauding ja täielik keskendumine sellele?
Miranda Shaw: Jah, aga sa liidad sellele oma nägemuse tühjusest. Võtad naudingu nagu koost lahti, ei klammerdu ühegi selle osa külge ei end naudingu, ei ka partneri kui selle naudingu põhjustaja külge. Sel viisil liigud sa tavalisest naudingust ülemaisesse õndsusse, millel pole enam kirjeldatavaid omadusi ja mis üldse on kirjelamatu.
Craig Hamilton: Teie raamatust nähtub, et mehed on tantristlikus traditsioonis naiste imetlejad, palvelevad isegi “väärika naise vulvat”.
Miranda Shaw: ... ja on valmis  suudlema naise mistahes kehaosa.. Tantristliku praktika eesmärk on muunduda jumaluseks.  Naine peab jõudma äratundmisele, et ta on jumalanna, naisbuda. Mees võib teda selles aidata. Mees tunneb, et tema enda jumalikkuse lahutamatu osa on naise jumalikkuse tunnetmine.
Craig Hamilton: Mis vahe on algsel tantral ja sellel new age tantral, mis näitab tänapäeva Ameerikas üsna laia levikut, korralatakse sadu workshoppe?..
Miranda Shaw: Vahe on sihiasetuses. Siinne uustantra lähtub pigem paarisuhte terapeutilistest ideedest, millesse võetakse eksootilisi ida meetodeid, algses tantras aga on eesmärgiks valgustumisele jõudmine, suhe on  vahend selleks. Indias ja Nepaalis küsitakse teineteiselt, kui on tekkinud kavatsus koos tantrat praktiseerida: “Milliseid tekste tühjuse kohta oled sa lugenud?” ja on endastmõistetav, et mõlemad on juba aastaid uurinud tantristlikku filosoofiat ning mediteerinud. Uustantra kursuslased on hoopis teistsugune rahvas. Kuidas on võimalik käsitseda hirmu, viha, aga ka klammerdumist naudingute külge, kui ei ole süvenetud tühjuse mõistesse!..
Craig Hamilton: Teie raamatust ei selgu, kas tegite ka ise läbi tantra jooga praktika.. ma mõtlen selles vaimus nagu te nüüd kirjeldasite.. Siis ikkagi tõstatan ka selle küsimuse, mis tekitab vastuolulisi mõtteid-tundeid. Ühest küljest nagu liiga intiimne küsimus, aga teisalt oleks see tõeline asjast rääkimine.
Miranda Shaw: tantristlik praktika on salajane, sellest ei räägita. Ei saa öelda: “Ma tegin seda või ma tegin teist.” See on täiesti välistatud. Nii et siis ikkagi.. Kurb küll. Tahaks tõesti siiralt teada, nii “kogemuste vahetamise korras”, aga ei..
Craig Hamilton: Nii et neist asjust saab rääkida ainult üldsõnaliselt?
Miranda Shaw: Saab rääkida  vaid nendega, kes on selles asjas sees.
Craig Hamilton: Laama Jorphel ilmelt andis teile palju sel ajal kui õppisite tema juures.. Kas see kutsus teis esile suuri muutusi?
Miranda Shaw: Ma muutusin täielikult, võiks öelda, isegi kuni rakutasandini. Tuttavad ei tundnud mind pärast enam ära. Ka mu arvamus meestest muutus täielikult. Kogesin, et mehed on võimelised olema peenetundelised ja tõesti – valgustatud. Avastasin meeste naistejumaldamise vormi, mille olemasolust mul polnud aimugi. Mind ümbritsesid naiskujuliste jumaluste kujutised ja alasti naisekeha kogemine religioosses, mitte kommertslikus kontekstis – nagu see on nii tvaline lääne kultuuris – vapustas mind sügavalt ja andis hindamatu positiivse impulssi. Ma olin lääne kultuurist tahtmatult enesesse võtnud palju häbil põhinevaid seksuaalseid sättumusi, millest  nüüd lõpuks vabanesin.
Craig Hamilton: Kuuldavasti pole kõigil tantrast huvitunud noortel naistel nii hästi läinud. Kalu Rinpoche nooruke tõlk June Campbell on tekitanud budistlikes ringkondades  pahameelt sellega, et räägib nüüd aastakümneid hiljem, kuidas auväärne seitsmekümneastane pühamees, keda ka nüüd pärast ta surma jätkuvalt austatakse kui üht väljapaistvamat õpetajat ja õpetlast, teinud temaga tantristlikke praktikaid, kuid ainuüksi enda huvides, ka oli ta käskinud sellest vaikida. Pahased tiibetlased väidavad, et need on vaid June fantaasiad..
Miranda Shaw: Vaevalt, kuid see, kui keegi kasutab teist üksnes oma huvides, pole küll tantra. Juba see on väär, kui tantristlik õpetaja otseselt suhet algatab, ta võib vaid vihjata..

Kes seda enam teab, kas või kuidas Kalu Rinpoche vihjas .. jääb vaid tõdeda, et Miranda Shawl oli tantristlikes ringkondades liikudes  rohkem õnne kui June Campbellil. Oleks aga kentsakas põhimõtteliselt taundia seksuaalsuhet õpetaja ja õpilase vahel vaimulikus traditsioonis, mis ongi sellele üles ehitatud..
Olen nüüd vestnud kahest tantranaisest. Aga nende raamatud? – küsib ehk mõnigi. Neid olen tutvustanud oma raamatus Tantra ehk kõrgemal kui seitsmes taevas. Tantristlik vaimsus. Tantristlik seksuaalsus.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar